home
Hľadať
image

Lesnícky skanzen

Oddych, poučenie a zábava v lone prírody - heslo, ktorým sa štátny podnik Lesy SR Banská Bystrica riadil, keď v roku 2002 prišiel s myšlienkou vzniku jedinečného lesníckeho múzea v prírode. Náučný chodník na viac ako 4 km trase a 75 zastávkach odkrýva tajomstvá lesa, históriu lesníctva, prácu lesníkov, pestovanie, ochranu a význam lesa. Horáreň s múzeom, prírodný amfiteáter, detské ihrisko, občerstvenie, infocentrum s predajom suvenírov umocnia jedinečný zážitok. Lesnícky skanzen sa nachádza vo Vydrovskej doline v Čiernom Balogu a je prístupný v lete i v zime.
Hlavná stránka Lesníckeho skanzenu je na www.lesy.sk
 

Ďalšie informácie

Lesnícky skanzen - živé múzeum, ktoré názorne vypovedá o lese a práci lesníkov v ňom. Bol založený v roku 2002 vo Vydrovskej doline v Čiernom Balogu.
Podstatou múzea je 3300 m chodník lesného času, kde je v súčasnosti 75 náučných zastávok. Tie vypovedajú o histórii lesa, jeho životadarných funkciách, harmónii a kráse, o práci lesníkov, ktorí ho chránia a využívajú.
Všetky zastávky obsahujú reálne trojrozmerné exponáty s informačnými tabuľami v slovenskom a anglickom jazyku. Lesnícky skanzen je príťažlivý pre malých aj veľkých, pre laikov aj odborníkov. Pre všetkých je okrem poučenia aj miestom oddychu a zábavy. Súčasťou skanzenu je Čiernohronská železnica, ktorá priváža návštevníkov priamo do vstupného areálu.

Otváracie hodiny:
máj a september: 9.00 - 15.00, múzeum (horáreň): 10.00 - 15.00
jún až august: 9.00 - 17.00, múzeum 10.00 - 17.00

Areál Lesníckeho skanzenu nie je oplotený a preto aj v mimosezónnom období je možnosť jeho prehliadky. Táto možnosť je ale ochudobnená o významné exponáty, prenesené na zimu do depozitára. Tiež horáreň - múzeum je mimo sezóny trvalo uzatvorené. 

Vstupné:

 deti   0,70 EUR
 dospelí  1,00 EUR 

 dôchodcovia, deti do 6 rokov, zdravotne
 postihnutí a nevyhnutný pedagogický dozor

 zdarma

Podrobné informácie na www.lesy.sk
Kontakt: skanzen@lesy.sk

Lesnícky skanzen odporúča k návšteve aj zahraničným návštevníkom slovensko - anglická kniha Ukážem ti Slovensko (autor Gabika Revická). V predaji v našej Informačnej kancelárii.

Lesnícky skanzen - technikahoráreňLesnícky skanzen - živí obyvateliaLesnícky skanzen
minilandDeň stromustudničkaLesnícky skanzen
Lesnícky skanzenvyhliadkaLesnícky skanzen v zimeHornaLukaZaltanku
lesna_kaplnkaLesnícky skanzen - technikaLesnícky skanzen - technikaLesnícky skanzen - vrtulnik
VYDRA – vidiecka rozvojová aktivita, Hlavná 56, 976 52 Čierny Balog
tel.: +421 48 61 90 944, fax: +421 48 61 91 537, tik@vydra.sk
Stránky generuje redakčný systém  PROXIA  spoločnosti  eSoft s.r.o.